Szkliwo na zębach – jak o nie zadbać?

Szkliwo na zębach to naturalne zabezpieczenie przed bakteriami oraz rozwojem chorób. Warto zatem właściwie o nie zadbać. Czym jest szkliwo? Co wpływa na jego zdrowie? Jak zadbać o zdrowy i biały uśmiech?

Aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem niezbędna jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz zębów. Naturalną ochronę stanowi szkliwo, które jest najtwardszą tkanką organizmu ludzkiego. Niestety łatwo się niszczy, a zęby przez to stają się słabsze. Potrzebna jest właściwa pielęgnacja oraz higiena, która zapewni jakość oraz twardość szkliwa na zębach. Nieprawidłowa ochrona oraz zaniedbanie może prowadzić do uszkodzeń zębów, chorób, a niekiedy także do erozji szkliwa.

Do uszkodzeń szkliwa może dochodzić w momencie, gdy osadzają się na nim kwasy, które obniżają pH w jamie ustnej i prowadzą do demineralizacji, czyli utraty cennych składników mineralnych. Ważna jest zatem odpowiednia dieta. By odbudować szkliwo konieczne jest spożywanie dużej ilości produktów bogatych w wapń. Niezbędne są również odpowiednie dawki witamin, m.in. witaminy D. Pamiętajmy również o kontrolnych wizytach u stomatologa, które pozwolą nam poznać stan zdrowia naszych zębów.

Jakie są objawy erozji szkliwa?

Nieprawidłowe dbanie o szkliwo nazębne może prowadzić do uszkodzeń lub erozji powłoki. Polega ona na utracie tkanki twardej zęba i dotyczy właśnie zewnętrznej powierzchni zęba, czyli szkliwa. Najczęstszymi objawami tego schorzenia jest nadwrażliwość. Szkliwo ściera się powoli, przez to pojawia się ból podczas spożywania zimnych, gorących lub słodkich pokarmów czy produktów. Kolejnym objawem erozji szkliwa są przebarwienia – warstwa ochronna staje się coraz cieńsza. Zaokrąglony kształt zębów, nieregularny kształt, przezroczystość czy spękania oraz wgłębienia także mogą wynikać z utraty twardej tkanki zęba, jakim jest szkliwo.

Dowiedz się więcej o Centrum Medycznym Sowia Wola – Stomatolog Nowy Dwór Mazowiecki – zobacz ofertę

Szkliwo nie posiada zdolności regeneracyjnych, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona tej warstwy zęba. Uszkodzona tkanka bardziej narażona jest na różnego rodzaju choroby, próchnicę oraz pęknięcia czy kruszenie. Ubytki czy różnego rodzaju uszkodzenia możemy naprawiać głównie w celach estetycznych.

O czym należy pamiętać?

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest właściwa higiena jamy ustnej oraz zębów. Właściwie po każdym posiłku powinniśmy pamiętać o szczotkowaniu. Ważne jest również używanie nici dentystycznych, które pozwalają pozbyć się resztek pokarmu z trudno dostępnych miejsc z przestrzeni między zębami. Jeśli chodzi o szczoteczkę najlepsza będzie elektryczna, która lepiej pozwala usunąć zabrudzenia. Możemy również płukać zęby specjalnymi płynami zabezpieczającymi szkliwo.

Odpowiednia dieta to kolejny krok, by utrzymać odpowiednią ochronę na zębach. Najważniejsze są produkty bogate w wapń, dlatego w naszej diecie powinny pojawić się jogurty, sery oraz mleko. Można również przyjmować odpowiednie suplementy, jeśli jesteśmy uczuleni na produkty mleczne. Należy unikać produktów, które posiadają dużą zawartość kwasów fosforowych, wypłukujących wapń z organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *