Jak naprawiać zniszczone nawierzchnie drogowe?

Mimo najlepszych materiałów używanych do budowy dróg nie jesteśmy w stanie uniknąć zniszczeń nawierzchni. W jaki sposób naprawiać uszkodzenia? Jakich materiałów używać? Jak zapobiegać kolejnych zniszczeniom?

Rozwój autostrad oraz dróg ekspresowych jest coraz bardziej intensywny. Wciąż trwają prace nad budową kolejnych odcinków tras. Mimo nowoczesnych technologii i wysokiej jakości materiałów nie jesteśmy w stanie zapobiec niektórym zniszczeniom oraz uszkodzeniom nawierzchni dróg. Jest to szczególnie widoczne po zimie. W tym czasie możemy zauważyć, że niektóre drogi wymagają całkowitej naprawy. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób poprawiać jakość dróg?

Obecnie stan dróg wygląda o wiele lepiej niż kilka lat temu. Rozwój nowoczesnych technologii i wiele innowacyjnych rozwiązań sprawiają, że drogi w Polsce wyglądają coraz lepiej. Jednak nie wszystkie materiały są tak wytrzymałe. Wiele dróg ulega zniszczeniom, szczególnie zimą, kiedy występują wysokie wahania temperatur. Ilość oraz stan zniszczeń w dużej mierze zależy również od użytych materiałów. Warto zapoznać się z tym, w jaki sposób najlepiej odnawiać zniszczone nawierzchnie drogowe.

Przyczyny niszczenia nawierzchni drogowych

Przyczyn zniszczenia dróg może być bardzo wiele. I chociaż zakłada się, że materiały używane do budowy dróg powinny być odporne na czynniki atmosferyczne, to właśnie one są główną przyczyną zniszczeń. Niestety wiele dróg ulega zniszczeniom pod wpływem zmian temperatury, nadmiernej wilgoci czy innych czynników pogodowych. Uszkodzenia wynikają z tego, że użyte materiały są już dosyć stare lub po prostu nie są tak trwałe.

Pęknięcia oraz wykruszenia nawierzchni drogowych spowodowane są najczęściej zmiennymi temperaturami. Woda, która dostaje się pod powierzchnie betonu lub asfaltu zaczyna zamarzać, prowadząc do powstawania wybrzuszeń, co z kolei poradzi do powstawania pęknięć.

Nawierzchnie drogowe mogą ulegać zniszczeniom pod wpływem przejeżdżających pojazdów. Zbyt duży ciężar powoduje powstawanie kolein oraz odkształceń. Szczególnie latem, kiedy temperatury są wysokie, a drogi zbyt mocno zaczynają się nagrzewać.

Jak rozwiązać problem?

Zniszczenia pojawiające się na drogach powinny być naprawiane jak najszybciej, by nie prowadzić do powiększania problemu oraz dla bezpieczeństwa na drodze. Pęknięcia, koleiny czy nierówne powierzchnie mogą stanowić zagrożenie na trasie. Prace remontowe powinny zostać wykonane jak najszybciej.

Obecnie istnieją metody, które są w stanie zapobiec ciągłemu powstawaniu zniszczeń. Stosuje się metody naprawiania dróg na gorąco, na zimno, a także powierzchniowe utrwalanie. Technologie wykorzystują różnego rodzaju materiały, które są odporne na wszelkie zmiany temperatur czy uszkodzenia i deformacje. Często zmniejsza się również hałaśliwość na drodze. Prace remontowe wykonywane są przez specjalne firmy, które się tym zajmują. Nowoczesne technologie i innowacyjne metody pozwalają poprawiać jakość nawierzchni dróg.

 

Więcej informacji

Na stronie internetowej czd.com.pl dostępne są produkty budownictwa drogowego, między innymi asfalt na zimno i masa asfaltowa. Dowiedz się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *